Yenilenebilir enerji kaynaklarının artışı, uzun iletkenler ve sezonluk yükler şebeke içerisinde kontrolü zor durumlara sebep olmaktadır. Bunların başında ise reaktif güç kontrolü ve şebeke içerinde gerilim regülasyonunun sağlanamamasıyla ilgili problemler gelmektedir.

Gün içerisinde değişen üretim ve tüketim değerleri, şebeke içerisinde gerilim profilinin bozulmasına sebep olabilir. Gerilim kontrolünün sağlanamaması, gerilim düşümü ve yükselmesi gibi problemlerin yanında, güç sistemlerinde karşılaşılan çok sayıda güç kalitesi probleminin de kök nedenlerinden biridir. Gerilim profilinin düzenlenebilmesi amacıyla dağıtım şebekelerinde tercih edilebilecek çözümden biri de şönt reaktör uygulamalarıdır.

Genetek iVSR serisi akıllı şönt reaktörler, reaktif güç kontrolü ve gerilim regülasyonu için ihtiyaç duyulan reaktif gücü sağlar. Kademeli yapısı sayesinde şebeke içerisinde reaktif güç kontrolünü otomatik şekilde  gerçekleştirir ve böylece gerilim profilini istenen şekilde düzenler. Şebeke içerisinde reaktif yük akışının kontrol edilmesi ve gerilim profilinin düzenlenebilmesi için geliştirilmiş iVSR serisi şönt reaktörler, yeni nesil yetenekleri sayesinde bu iş için biçilmiş kaftandır.

Temel Özellikler

  • Entegre izleme fonksiyonları ile geleceğe yönelik tasarım
  • Gelişmiş SCADA ve siber güvenlik özellikleri
  • Geçmişe dönük kayıt fonksiyonları
  • Harici sinyaller için yapılandırılabilir giriş ve çıkışlar
  • İstenilen işletme/kontrol fonksiyonları için programlanabilir yapı
  • WiSe-Care™: Bakım planlama ve kestirimci bakım fonksiyonu
  • Her uygulama için özelleştirilebilen esnek tasarım özellikleri
  • 36 kV’a kadar farklı gerilim seviyeleri için güvenilir tasarım

Geleneksel şönt reaktör tasarımlarına kıyasla iVSR serisinin özel tasarımı çok daha iyi elektriksel, mekanik ve termal özelliklere sahiptir. Entegre haberleşme ve izleme fonksiyonlarıyla donatılmış iVSR çözümleri, üstün özellikleri sayesinde hem yeni uygulamalar, hem de mevcut şönt reaktör sistemlerin yenilenmesi için en uygun çözüm olarak öne çıkmaktadır.

Broşür: iVSR Otomatik Kontrollü Şönt Reaktör

Farklı bir uygulama mı arıyorsunuz?
iVR Otomatik Kontrollü Gerilim Regülatörlerimiz aradığınız çözüm olabilir.

Please Contact Us for Detailed Solutions.

Address: Yeniköy Merkez Mh. KOU-Technopark No:83 C-13 Başiskele, Kocaeli, TURKEY Phone: (0262) 341 45 33 E-mail: info@genetek.com.tr