Dağıtım şebekelerinin işletilmesinde karşılaşılan zorluklar her geçen gün daha da karmaşık hale gelmektedir. Düşük veya aşırı gerilimler, arızalar ve plansız kesintilerle karşılaşma riski de aynı oranda artmaktadır. Uzun fiderler, dağıtık üretim birimleri ve üreten tüketicilerin sayısındaki artış, özellikle dağıtım şebekelerinin aktif şekilde yönetilmesine duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Bu nedenle, gün içerisinde yük ve üretim miktarındaki değişimlere bağlı olarak gerilim profilinde meydana gelen bozulmaların önüne geçerek kullanıcılara güvenilir ve kaliteli hizmet sunulabilmesi için kontrol sistemlerinin uygulanarak proaktif önlemlerin alınması son derece önemlidir.

Genetek iVR serisi gerilim regülatörleri, dağıtım sistemlerinde gerilim profilini düzenlemek için kullanılabilecek en uygun çözümlerden biridir. iVR serisi gerilim regülatörleri, dağıtım şebekelerinde gerilim kararlılığının iyileştirilerek sistemin daha güvenilir hale getirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, iVR serisi gerilim regülatörleri, genişleyen şebekelerde ihtiyaç duyulan yeni yatırımların da ertelenmesini sağlayarak şebeke verimliliğini arttırmaktadır.

Temel Özellikler

  • Her uygulama için özelleştirilebilen tasarım esnekliği
  • Entegre izleme fonksiyonları ile geleceğe yönelik tasarım
  • Geçmişe dönük kayıt ve güç kalitesi takibi fonksiyonları
  • Gelişmiş SCADA ve siber güvenlik özellikleri
  • Harici sinyaller için yapılandırılabilir giriş ve çıkışlar
  • İstenilen işletme/kontrol fonksiyonları için programlanabilir yapı
  • WiSe-Care™: Bakım planlama ve kestirimci bakım fonksiyonu
  • 36 kV’a kadar farklı gerilim seviyeleri için güvenilir tasarım

iVR serisi gerilim regülatörleri, dağıtım şebekelerinde gerilim profilinin izin verilen limitler içerisinde tutulabilmesi ve kontrol edilebilmesine imkan sağlar. Geleneksel regülatör tasarımlarına kıyasla iVR serisinin özel tasarımı onu hem aynı güçte daha küçük boyutlara hem de çok daha iyi mekanik ve termal özelliklere sahip hale getirmektedir. Entegre haberleşme ve izleme fonksiyonlarıyla donatılmış iVR çözümleri, üstün özellikleri sayesinde hem yeni uygulamalar, hem de mevcut gerilim regülatörlerinin yenilenmesi için en uygun çözüm olarak öne çıkmaktadır.